چطور از مشاورین املاک شکایت کنیم ؟

مشاورین املاک و به اصطلاح عرفی املاکی ها یا بنگاه املاک و یا دلالنی که دفتر دارند، غالبا نقش ویژه ای در معاملات املاک در سطح شهر ها دارند و به همین دلیل هم ممکن است به واسطه این گستردگی بیشترین شکایت را از این صنف وجود داشته باشد.

طبق گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران روزانه بین ۳۰ تا ۷۰ شکایت علیه مشاورین املاک ثبت می شود که به نظر می رسد عدد کمی نیست و نارضایتی مردم را از این صنف می رساند.

شکایت از مشاور املاک یا بنگاه املاک


برای این کار اگر فردی ساکن تهران است، می تواند با شماره تلفن ۷۳۳۴ تماس بگیرد که شماره ثبت مشکلات مردمی است و مشکل خود را در میان بگذارد.

وقتی که در این سامانه شکایت فرد ثبت شود؛ کارشناسان مربوطه با فرد مشاوره املاک تماس می گیرند و جریان شکایت را برای ایشان توضیح می دهند و توضیحات لازم را نیز دریافت می کنند و از مشاور می خواهند که برای رفع مشکل اقدامات لازم را انجام دهد‌.

این گام اول است در شکایت از مشاورین املاک. در گام بعدی اگر مشاور املاک مشکل مشتری با فرد را حل نکرد؛ از طرفین دعوت می شود در اتحادیه حضور یابند و مشکل را مطرح کنند.

لذا در این مرحله هم از فرد بنگاهی خواسته می شود به صورت دوستانه مشکل را حل کند.

حال اگر مشاور املاک باز هم از انجام و اقدام لازم خودداری کرد و تخلف وی مسجل شد؛ پس از ۲۰ روز بنگاه وی پلمپ می شود.

نحوه شکایت از مشاور املاک

اتحادیه و صنف مشاورین املاک، اصلی ترین مرجعی است که به تخلفات مشاوران در این زمینه رسیدگی می کند.

برای مثال ممکن است که یکی از این دفاتر مشاور املاک بیش از میزان مصوب کمیسیون دریافت کند. حال اماکن شکایت از وی از طریق اتحادیه وجود دارد.

راه حل دیگر این است که این تخلفات را از طریق سازمان تعزیرات حکومتی پیگیری کرد.

 و راه دیگر طبق اصل صلاحیت دادگاه های عمومی اگر از اقدامات مشاورین املاک خسارت هایی به فرد وارد شده می توان هم از طریق شورای هم حل اختلاف و هم دادگاه عمومی حسب مورد از آن فرد شکایت کرد.

طبیعتا اگر مشاور املاکی مزبور مرتکب جعل و کلاهبرداری و موارد دیگر شده باشد از دادسرا و دادگاه کیفری نیز می توان علیه وی طرح شکایت کرد.

در چه مواردی باید از طریق اتحادیه شکایت کنیم؟


مشاوران املاک معمولا پای ثابت معاملات ملک ها در کشور هستند و حتی اگر برای خرید و اجاره به آن ها مراجعه نکنید و خود شما از طریق دیگری ملک را پیدا کنید باز هم نیاز است که برای نوشتن مبایعه نامه و کد رهگیری به این بنگاه ها مراجعه کنید.

اگر در این بنگاه توسط بنگاه که وظیفه او می باشد اقدام به گرفتن کد رهگیری نشد یا اینکه بیش از میزان مصوب، کمیسیون و پول دریافت کرد و یا اینکه طبق وظیفه خود در نوشتن مبایعه نامه احراز هویت طرفین را انجام نداد.

در اینجا باید به اتحادیه مشاوران مراجعه کرد که هم می توان حضوری باشد و هم تلفنی با شماره ۷۳۳۴ و روند را هم در بالا توضیح دادیم.

در نهایت اگر مشاور املاک راضی به پرداخت خسارت و رفع مشکل نشد با کمک نیروی انتظامی پلمپ می شود.

در چه مواردی اتحادیه مشاوران رسیدگی نمی کند؟


 در مواردی هم اتحادیه صلاحیت به رسیدگی ندارد و این دادگاه است که باید وارد رسیدگی بشود. برای مثال: شخص مشاور از اسنادی که نزد وی گذاشته اید سوء استفاده کرده است.

یا اینکه عمل دیگری را انجام داده و موجب بروز خسارت به فرد شده است.

لذا در اینجا حسب مورد باید در دادسرا، دادگاه یا شورای حل اختلاف طرح دعوا کرد.

رسیدگی به شکایت از مشاور املاک در اتحادیه


اتحادیه برای رسیدگی به پرونده، شخصی را مامور و بازرس رسیدگی قرار می دهد. این فرد معمولا یکی از افراد قدیمی در حوزه فروش ملک است.

اگر چه ظن تبانی و داوری تبعیض آمیز به وجود می آید با وجود این اتحادیه می تواند در صورت لزوم فرد بازرس را عزل کند.

نحوه شمایت از مشاورین املاک

زمان رسیدگی به پرونده شکایت از مشاور املاک


آن مدتی که معمولا نیاز است نا پرونده رسیدگی شود مدت ۱۰ روز می باشد. که طی آن طرفین باید مدارک و دلایل خود را به اتحادیه ارائه دهند.

البته اگر پرونده نیازمند رسیدگی قضایی باشد اتحادیه ارجاع می دهد که از آن طریق رسیدگی شود و در اینجا هم باید منتظر رای مقام قضایی بود و مدت آن را به صورت دقیق نمی شود تعیین کرد.

نتیجه گیری


مشاور املاک معمولا و غالبا در معاملات ملک نقش زیادی را ایفا می کنند. به این صورت که افراد برای یافتن موارد ملک و خرید و فروش و یا اجاره به ایشان مراجعه می کنند و حتی اگر ملک مورد نظر خود را از طریق سایت و فضای اینترنت پیدا کنند بازهم به ناچار باید برای مبایعه نامه و گرفتن کد رهگیری به ایشان مراجعه کرد.

در هر حال ممکن است در این میان تخلفی از مشاور رخ بدهد.

برای مثال بیشتر از استحقاق خود کمیسیون دریافت کند یا اینکه وظایف خود را انجام ندهد که می تواند هم از طریق حضوری و هم از طریق تلفنی از وی به اتحادیه مشاوران املاک شکایت کرد که رسیدگی در آن جا به ترتیبی که شرح دادیم شروع می شود.

اما اگر مشاور با اقدامات خود ضرری به فرد وارد کرد؛ از باب مسئولیت مدنی و یا جرمی مرتکب شد از باب کیفری قابل پیگیری در دادگاه و دادسرا خواهد بود.

 

منبع

سوالات متداول

راه شکایت از مشاور املاکی چیست؟

در بالا توضیح دادیم که هم می توان از طریق تلفنی ۷۳۳۴ و هم از طریق حضوری در اتحادیه شکایت کرد.

اگر مشاور املاک از اسناد سوءاستفاده کند چگونه می توان موضوع را پیگیری کرد؟

در اینجا می توان از دادگاه از وی شکایت کرد.

شکایت از مشاور املاکی که اضافه بر میزان کمیسیون گرفته است؟

در اینجا هم توضیح دادیم که می توان از اتحادیه علیه ایشان شکایت کرد تا اضافه بر میزان را پس بگیرند.
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 1]

تماس با ما

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها